USA | Boston Beer | 48 kr/l | 5.6% | Varunr: 11363
Samuel Adams Winter Lager är ett årligen återkommande säsongsöl från Boston Beer Company. När det lanserades 1989 var det en av de första säsongsprodukterna från Samuel Adams. Precis som namnet antyder är ölet tillägnat vintermånaderna och dyker upp i november.
Ölet bryggs enligt traditionen att erbjuda ett mustigare öl för att fira vinterns ankomst och låter ett antal vinterspecifika kryddor karakterisera drycken. Inspirationen kommer från så kallad weizenbock från bayerska bryggerier. Bock är i Tyskland en benämning för en starkare sorts öl och weizen betyder mycket riktigt vete.
Totalt används tio olika kryddblandningar i Samuel Adams Winter Lager. Några av de som träder fram är ingefära, apelsin, vanilj, citrus, plommon, hibiskus, kanel och koriander. Därutöver bryggs den på en blandning av rostad kornmalt och vete. Humlen är en mix av East Kent Golding, Tettnang-Tettnanger och Hallertau-Mittlefru.
Bostorn Beer Company grundades i Boston år 1984 av Jim Koch, Harry Rubin och Lorenzo Lamadrid. Namnet Samuel Adams refererar till folkledaren och politikern med samma namn som gjorde sig känd i och med sin inblandning i Boston Tea Party. Adams var även med och undertecknade den amerikanska självständighetsförklaringen 1776.
Inom varumärket Samuel Adams ingår idag ett stort antal produkter. Först ut i familjen var Samuel Adams Boston Lager, vars ursprungsrecept utvecklades av Louis Koch i St. Louis 1860. Jim Koch, som alltså är en ättling till Louis Koch, återupptog receptet och bryggde sin första ölsats hemma i köket 1984. Jim jobbade då som konsult åt Boston Consulting Group men lämnade företaget i december samma år för att satsa helhjärtat på sitt öl.
Sedan dess har sortimentet växt betydligt och förutom Samuel Adams Winter Lager återfinns bland annat Samuel Adams Black Lager och Samuel Adams Boston Ale.
Passar utmärkt till kryddigare anrättningar men även för sig själv en mörk och kylig vinterdag.
Mörkt bärnstensfärgad.
Fruktigt öl med en nyanserad smak och viss sötma. Inslag av apelsin, torkade aprikoser, humle, knäck och ingefära.
Humlearomatisk och fruktig doft med inslag av rågbröd, apelsinskal, ingefära och knäck.
Beska:
Fyllighet:
Sötma:
35.5 cl flaska - 16.90 kr
De fyra senaste visas nedan, visa samtliga kommentarer.
MkaaToisk skrev måndagen den 24 juli 2017, kl 20:32
6wje8fv0dywjhv6a44
google
google
xd17byovfubb5c1x4s
16
johhnyLeabs skrev torsdagen den 13 juli 2017, kl 14:53
ft7yqbbr85szptjljg
google
google
ehhkot1f8jg064p1po
15
JerryAquap skrev söndagen den 2 juli 2017, kl 21:42
7msofzyrpm41np8oud
google
google
ipfppsdlytjfukkg9m
14
Charlesguict skrev lördagen den 24 juni 2017, kl 05:28
wh0cd64717 order clomid
Medlem!? Logga in för att inte vara anonym!
Arton56 Amber Sverige | 25.00 kr/l
Falcon Bayerskt Sverige | 31.00 kr/l
Falcon Julmumma Sverige | 33.00 kr/l
Falcon Julöl Sverige | 31.00 kr/l
Mariestads Julebrygd Sverige | 32.00 kr/l
Samuel Adams Black Lager USA | 45.00 kr/l
Samuel Adams Winter Lager USA | 48.00 kr/l
Zeunerts Merke Sverige | 27.00 kr/l
17